MAREK PETRUSEWICZ

Urodził się 22 stycznia 1934 roku w Wilnie.
Marek Petrusewicz był pierwszym polskim Rekordzistą Świata w pływaniu. 18 października 1953 roku na basenie nr 1 Miejskich Zakładów Kąpielowych przy ul. Teatralnej we Wrocławiu pobił Rekord Świata na 100 m st. klasycznym pokonując ten dystans w czasie 1:10,9. Rok później zdobył pierwszy w historii srebrny medal dla Polski na Mistrzostwach Europy w Turynie.

Po zakończeniu kariery, na skutek choroby Buergera przeszedł amputację prawej nogi, a po paru latach również lewej. Przy tym wszystkim nie poddał się. Startował nawet w zawodach pływackich dla niepełnosprawnych, wygrywając Mistrzostwo Polski w stylu dowolnym.

W 1990 roku we Wrocławiu na basenie WKS Śląsk przy ul. Racławickiej zorganizowano pierwsze zawody pod nazwą „Puchar Marka Petrusewicza”. Głównym ich celem było przypomnienie postaci i pomoc finansowa dla ciężko chorego, sparaliżowanego po wylewie Marka Petrusewicza. Rok później zawody przeniosły się na basen przy ul. Teatralnej – ten sam, na którym został pobity pierwszy dla Polski Rekord Świata. W 1992 roku , dwa tygodnie przed kolejnymi zawodami Marek Petrusewicz umiera, a Puchar przeradza się w Memoriał Marka Petrusewicza.

Marek Petrusewicz był bez wątpienia wybitnym sportowcem, pionierem polskiego pływania. Jego pływacki Rekord Świata był wielkim sukcesem, ponieważ na kolejny Polska musiała czekać aż 35 lat (Artur Wojdat pobił Rekord Świata w 1988 roku na 400 m st. dowolnym).

test.001
test.001

MEMORIAŁ

Międzynarodowy Memoriał Marka Petrusewicza to zawody z ponad 30-letnią tradycją. Corocznie rozgrywane są we Wrocławiu by upamiętnić pierwszego polskiego Rekordzistę Świata – Marka Petrusewicza.

Zawody przez wiele lat były rozgrywane na obiekcie Miejskich Zakładów Kąpielowych we Wrocławiu przy ul. Teatralnej, w miejscu w którym Marek Petrusewicz pobił Rekord Świata na 100 m st. klasycznym. Zawody te wyróżniają się również swoim integracyjnym charakterem, łącząc środowisko pływackie. Obok czołowych polskich i zagranicznych pływaków startują w nich również zawodnicy niepełnosprawni. Z roku na rok niesamowita atmosfera Memoriału przyciąga na zawody coraz więcej zawodników.

Ze względów infrastrukturalnych w 2005 roku Memoriał Marka Petrusewicza pierwszy raz został rozegrany na nowej pływalni Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu i zagościł tam aż przez 12 lat.

W 2017 roku Memoriał przeniósł się na nowo wybudowaną pływalnie The World Games we Wrocławiu przy ul. Wejherowskiej. Pływalnia została również
nazwana imieniem Marka Petrusewicza. Przez te wszystkie lata na Memoriale Marka Petrusewicza ustanowiono wiele Rekordów Polski oraz Rekordów Europy i Świata w kat. zawodników niepełnosprawnych. Była to bez wątpienia najlepsza impreza pływacka w kategorii juniorów w Polsce. Ścigali się na niej najlepsi zawodnicy w kraju, a coroczny finał Memoriału na 100 m st. klasycznym wśród chłopców przyprawiał o „gęsią skórkę” każdego widza na pływalni. Od 2018 roku do formuły zawodów dołączyły starty zawodników w kategorii Senior, dzięki czemu Impreza Memoriał Marka Petrusewicza z przytupem wtargnęła do kalendarza najważniejszych imprez pływackich w Polsce szybko stając się ich liderem.

Zwycięzcy biegu memoriałowego

Zwyciezcy biegu memorialowego 1990-2022